Disertační práce zrakově postiženého Jaromíra Tichého je první svého druhu na světě
28. 3. 2025
„Práce, kterou jsem odevzdal a obhájil, je unikátní v tom, že se jedná o první práci na světě, kde byly do zpracovaného kurzu pohybu na internetu s odečítačem obrazovky (screen reader) promítnuty poznatky z pedagogiky a psychologie," popsal Jaromír Tichý, absolvent Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni (FPE ZČU).
Jaromír Tichý v rámci svého výzkumu připravil kurz, v nemž se nevidomí učili používat svůj odečítač obrazovky takovým způsobem, aby jim přečetl pomocí počítačových hlasů informace z internetových stránek. „Výukové materiály, které byly do té doby k dispozici, nevidomým příliš nepomáhali k tomu, aby mohli se svým odečítačem vyhledat informace na internetu," dodal autor. Kurz, který Jaromír vytvořil, se proto od ostatních lišil tím, že se zaměřil na důslednou aplikaci pedagogicko-psychologických aspektů. Jednalo se o motivaci, představivost, paměť a divergentní myšlení.
Postup výzkumu popsal mimo záznam Tichý na následujícím příkladu: Nevidomý uživatel si nemůže zrakem prohlédnout webovou stránku. Neví proto, jak jsou na ni organizovány informace. Autor si před výukou připravil kapitolu kurzu takovým způsobem, aby obsahovala cvičení a příklady, na jejichž základě si nevidomý v průběhu výuky dokázal lépe představit, jak webová stránka vypadá. Při přípravě na kurz čerpal z poznatků psychologie, které se týkaly představivosti. Po skončení hodiny zpracoval z výuky záznam, na jehož základě zkoumal, zda byla v průběhu kurzu dostatečně rozvíjena představivost nevidomého a zda by mohl ještě něco zlepšit. Podobným způsobem zapojil do výuky motivaci, paměť a divergentní myšlení.
Autor práce ze závěru roku 2023 dále uvedl: „Doufám, že moje disertační práce odstartuje tvorbu dalších výukových materiálů a především, že odstartuje další pedagogický výzkum toho, do jaké míry mohou tyto materiály pomoci lidem se zrakovým postižením."
Velkou oporou při studiu FPE ZČU, vedle samotné školy a jednotlivých vyučujících, byla Jaromírovi Tichému jeho rodina a přátelé. Rodiče mu často pomáhali i tím, že mu předčítali učivo, ke kterému by jinak se svou oční vadou neměl šanci získat přístup. Jaromír takto absolvoval základní školu, gymnázium a následně bakalářský, navazující magisterský i doktorský studijní program.
A má Jaromír nějaký vzkaz pro zrakově postižené, kteří by rádi studovali vysokou školu? „Těmto lidem bych vzkázal, ať to určitě zkusí. Člověk se na vysoké škole dozví spoustu zajímavých věcí a studium rozšíří jeho možnosti, takže stojí za to se za vzděláním vydat. A když se to nepodaří, tak se vůbec nic neděje. Nejdůležitější je zdraví a osobní štěstí."
V plzeňském TyfloCentru, kde Jaromír učí zrakově postižené ovládat počítač nebo telefon, hledají aktuálně dobrovolníky. Možná, že právě tady najdete své poslání i vy.
Celý rozhovor v univerzitním rádiu Wéčko s úspěšným absolventem ZČU, který pomáhá ostatním, si můžete poslechnout zde: