Středoškoláci programují robotického psa SPOTa
23. 1. 2024
První hackathon s robotickým psem SPOTem uspořádala Správa informačních technologií města Plzně. Její úsek SIT Port odstartoval v říjnu 2023 zcela unikátní projekt menšího hackathonu s názvem Hackni SPOTa, ve kterém dal robota k dispozici těm, jež se chtěli pustit do výzvy ze světa pokročilé robotiky. V polovině ledna tři týmy odprezentovaly dosavadní výsledky. Robopes se dokázal leccos naučit, při testování skončil dokonce i „na zádech“. Programování je ale náročné, proto za pokračující podpory mentorů ze SIT Portu a Fakulty aplikovaných věd ZČU v Plzni programátoři na svých projektech pracují. Představit by je chtěli v rámci červnového festivalu Inovujeme Plzeň.
„Fialový pes SPOT je už známou tváří našeho SIT Portu. Nenechali jsme si ale robotického miláčka pro sebe. Šest našich skvělých programátorů se ho pokusilo naučit aportovat, využít ho jako detektor kvality ovzduší nebo jako donáškovou službu po coworku v TechToweru,“ přiblížil projekty Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.
„Paradoxně byl tento malý hackathon nejdelším, který jsme zatím pořádali. Kluci několik stovek hodin studovali dokumentaci k robotovi a programovali kódy s novými povely. Je to velmi náročné, proto si ceníme toho, že se do výzvy pustili. Na svých nápadech budou dále pokračovat, dostali totiž možnost zařadit své práce do projektu Výzvy, ve kterém získají finanční podporu na vývoj prototypu,“ řekla Hana Řehořová, projektová manažerka SIT Portu.
Hackři měli k dispozici nejen robopsa, ale také kompletní zázemí v TechToweru. „Umožnili jsme jim přístup do coworku kvůli programování a do plně vybavené dílny, kde si sami vytvořili potřebné příslušenství pomocí 3D tiskáren, pájecího zařízení a dalšího vybavení, které dílna poskytuje. Napsali i vlastní webovou aplikaci pro donáškovou službu nebo senzor pro zachycení gesta. Ten funguje tak, že když se poklepe SPOTovi na hlavu nebo záda, robopes si sedne,“ popsala Hana Řehořová.
Při hodnocení tří projektů to porota neměla jednoduché. Přestože nápad s využitím robopsa pro detekci nebezpečných látek v ovzduší má největší potenciál v reálném využití, z časových důvodů nebyl nápad týmem Dokonalý čich (Michal Forgó, Josef Zeman) dostatečně zrealizován. Skončil proto jako třetí. Druhé místo obsadil tým Aport (Martin Kuba, Samuel Šaliga), který právě díky vyvinutému čidlu naučil SPOTa poslechnout na povel. První místo získal tým Spotbrew ve složení Jan Ocelík a Andri Salivon z VOŠ a SPŠE Plzeň. Ti kromě uchycovacího zařízení na nápoje vytvořili webovou aplikaci pro objednávky a jejich doručování včetně čipového řešení pro vyzvednutí nápoje.
„Se SPOTem trávíme čas na festivalech a různých akcích. To ale není hlavní důvod, proč jsme ho koupili. Dáváme ho k dispozici programátorům a technologickým nadšencům, aby se na něm mohli vzdělávat. Ukazujeme mladým, jaké možnosti po inovativní stránce jim Plzeň nabízí. Chceme je tady udržet, aby studovali na zdejších školách, založili tu rodiny, podnikali a pracovali. Tak se městu vrátí vynaložené prostředky, bude vzkvétat a dalším generacím se tu bude dobře žít,“ uvedl Luděk Šantora a vysvětlil tím využití moderních technologií v Plzeňském inovačním ekosystému PINE.
Robotického psa SPOTa zakoupila Správa informačních technologií města Plzně v roce 2022 od firmy Boston Dynamics. Robot je primárně dálkově ovládán lidským operátorem, ale dokáže se pohybovat a plnit základní úkoly i samostatně. Jeho senzory vnímání zahrnují stereo a hloubkové kamery, inerciální měřicí jednotky a snímače polohy a síly, jež jsou umístěny v masivních nohách. Pro detailní inspekce vnitřního i venkovního prostředí je nutné další přídavné zařízení (robotická ruka, laserový skener) – tzv. payload umístěný na zádech robota.