Středoškoláci tvoří chytré projekty, díky PINE pokračují ve studiu na zdejší univerzitě
28. 8. 2024
Chytré zařízení monitorující stav rybí líhně, dávkovač léků dodržující jejich včasné podání a bezdrátová časomíra pro požární sport jsou tři nejlepší projekty z IoT Academy zaměřené na rozvoj dovedností v oblasti Internetu věcí (IoT). Všechny nápady vzešly od plzeňských středoškoláků, kteří absolvovali třetí ročník tohoto vzdělávacího programu realizovaného SIT Portem Správy informačních technologií města Plzně ve spolupráci s firmou TData. Prostřednictvím Plzeňského inovačního ekosystému PINE dává město mladým technologům příležitosti proměnit nápady ve skutečnost. Díky tomu pokračuje ve vzdělávání na zdejších technických fakultách více než 90 procent účastníků IoT Academy. Vzdělávací program se v technologickém parku TechTower znovu otevře od září 2024, zájemci najdou informace na www.sitport.cz.
„Plzeň je město příležitostí a pro naši mladou technologickou komunitu to platí dvojnásob. V TechToweru mají studenti zázemí, které využívají 24/7. Získali přístup k vybavené dílně, kanceláři i k základnímu materiálu. Odborní mentoři jsou jim kdykoli k dispozici, děláme maximum pro to, abychom udrželi chytré hlavy v regionu,“ zdůraznil Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.
Příležitosti k vlastní realizaci získávají mladí inovátoři díky ekosystému PINE. „Jeho cílem je mimo jiné udržet talentované lidi v kraji a nenechat je odejít do Prahy nebo do zahraničí. Díky skvělé spolupráci s firmou TData se podařilo středoškolákům z naší IoT Academy domluvit individuální prohlídky na univerzitě. I proto, že jsme jim ukázali obrovské možnosti, které pro ně v Plzni máme, se přes 90 procent účastníků našeho programu rozhodlo pokračovat ve studiu na místních technických fakultách. Ten, kdo přeci jen odchází do Prahy, k nám chce ve volném čase dál docházet,“ řekl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně a zakladatel PINE.
IoT Academy se letos konala potřetí, ale poprvé ve dvou úrovních. „Začátečníkům jsme vysvětlili základy Internetu věcí, na jakých principech pracuje, že se síť zaměřuje na senzoriku a využívání bezdrátových sítí. Přes pokročilejší věci jsme se dostali k programování obvodů a k vlastním projektům. V navazující úrovni, takzvané IoT Academy Masters, kterou jsme letos otevřeli poprvé kvůli velké poptávce, jsme už měli opravdové nadšence. V TechToweru se scházelo skoro 40 účastníků, někteří pracovali samostatně, jiní v týmech. Na konci IoT Academy bylo prezentováno 16 projektů,“ popsal Ondřej Tuháček, projektový manažer SIT Portu, který má program na starost.
Prezentace výsledků pokročilejší IoT Academy Masters se odehrálo v rámci festivalu Inovujeme Plzeň. „Naučit se představit svůj projekt je jeden ze stěžejních cílů tohoto programu. Porota hodnotila technické řešení i schopnost uspět na trhu. Na první příčce se umístil tým Hatchlo se zařízením monitorujícím průtok a teplotu vody, což jsou důležité faktory pro správné líhnutí rybích jiker v sádkách. Kromě on-line sledování uvedených hodnot lze technologii využít i pro bezkontaktní měření průtoku vody třeba v potrubí, což se otestuje díky programu Výzvy, kde jsou inovátoři propojování s byznys sférou a start podnikání je pro ně snazší,“ řekl Jan Drexler z firmy TData, který s kolegou Josefem Fořtem působil v programu jako odborný mentor a konzultant.
Druhé místo obsadil tým Smart Pill Box s chytrým dávkovačem léků, na třetím místě skončila Bezdrátová časomíra pro požární terče s automatickým generováním výsledkové listiny. Porota udělila i speciální cenu za technické řešení týmu Sol2 Cube, který přišel s chytrým solárním akumulátorem umožňujícím efektivní skladování energie.
Vlastní síť Internetu věcí vybudovala Plzeň v roce 2017 a byla tak prvním městem v Česku. Síť LoRa využívá například Vodárna Plzeň pro dálkové odečty vody, technologie zamířila i do škol a speciální čidla monitorují hladinu oxidu uhličitého ve třídách. Na principech IoT funguje i samozavlažovací systém trávníků v sadovém okruhu v centru města.
Více informací o IoT Academy najdete na www.sitport.cz.